Áprily Lajos - Menta
Magját valaki Krőzus
kezével szórta szét:
menta-kert a patak-part,
menta-mező a rét.
A nyáj, ha inni jő le,
mentás gyepet tapos,
a forrásnál az árnyék
mentától illatos.
Ahol leülsz, ruhádnak
vadmenta-szagja lesz,
s amerre jársz, a fátyla
utánad lengedez.
Ha levelét kezeddel
összemorzsolgatod,
Párizs parfőmje helyett
ez lesz az illatod.
S éjjel, ha még nem alszol,
s felém nyújtod kezed,
álmomban menta-réten
vándorolok veled.
Nézzétek csak, milyen sok mentám van! Gondoltam, készítek belőle mentaszörpöt. A receptje:
1 kg cukor
1 l víz
1 teáskanál levendulavirág
1 jó nagy csokor menta
1 ek citromsav.
A vízből, cukorból szirupot főztem, levettem a tűzhelyről, beletettem a mentát és a levendulát, valamint a citromsavat, lefedtem, hagytam kihűlni. Leszűrtem, ismét felforraltam, üvegekbe öntöttem és mehetett a száraz dunsztba. (Forrás: Limara Péksége)

Íme az eredmény:
Felhasználása
A görögök és a rómaiak a tejbe mentalevelet tettek, hogy megakadályozzák a romlását, és étkezés után szintén szívesen rágcsálták, főzetét pedig kígyómarás ellen alkalmazták. A mentollal ma gyógycukorkákat, rágógumikat, likőröket ízesítenek. Teáját bélgörcsök ellen, emésztés javítására, köhögés- és lázcsillapító szerként fogyasztjuk. Bedörzsölő- és inhalálószerként is igénybe vesszük.
Kozmetikai célokra már a középkorban használták: „A leve, ha vele a szeplőt, a foltot gyakran mossák, az ábrázatról eltünteti” – szólt a recept. Manapság a bőr frissítésére, duzzanatok eltüntetésére szolgáló krémek, lemosók, fürdőszerek tartalmaznak mentát. Frissítő fürdőt úgy készíthetünk, hogy a fürdővízbe mentateát teszünk, és a hatás fokozására illóolajat is csöppentünk. A menta az illatszereken kívül fogkrémeknek és szájvizeknek az alkotórésze.